Jak vybrat bezpečnostní sklo do obráběcího stroje

08.11.2018

Možná tu situaci znáte. Pracovníci už přes poškrabané a popraskané sklo nevidí do stroje a nemůžou tak pracovat. Co s tím? Kdekoho napadne, že stačí vyměnit původní "sklo" za nové a z toho důvodu osloví nejbližšího sklenáře. Ten dodá bezpečnostní sklo (např. connex) a celý problém je vyřešen.

Je to tak jednoduché?

Bohužel ne. Originální "sklo" se pravděpodobně skládalo z polykarbonátu a kaleného skla. Pokud jste ho nahradili bezpečnostním sklem, jako je connex, nemusí plnit bezpečnostní funkci. Konkrétní složení skla uvádí normy ČSN EN 23125 pro soustruhy, ČSN EN ISO 16090-1 pro frézky a obráběcí centra.

Důvody:

Pokud na stranu pracovníka místo polykarbonátu umístíte sklo, při nárazu z vnitřní strany (např. kolize obrobku s nástrojem) dojde k tomu, že ze strany skla vyletí tisíce jehlicovitých střepů. Tyto střepy můžou poškodit nejen oči, ale také tvář a krk pracovníka.

Polykarbonát má oproti sklu vysokou schopnost absorbovat energii. To znamená, že dostatečně silný polykarbonát (tloušťka se určuje podle potřebné bezpečnostní třídy) dokáže zastavit "projektil", který se uvolní v pracovním prostoru. Pokud použijete pouze bezpečnostní sklo, projektil jím pravděpodobně proletí a vážně poraní pracovníka.

Jaká je funkce skla u bezpečnostních průhledů?

Nevýhodou samotného polykarbonátu je jeho citlivost. Snadno se poškrábe a jinak poškodí (např. odletujícími kousky kovu). Zároveň jeho odolnost výrazně klesá, pokud je dlouhodobě vystaven chladicím emulsním roztokům. Z tohoto důvodu je lepší polykarbonát z vnitřní strany krýt kaleným sklem. Samotné sklo v obráběcích strojích tedy nechrání pracovníka, ale jen polykarbonát.

Jaké jsou možnosti?

Standardní jsou tři typy bezpečnostních průhledů a záleží na výrobci, jaký typ s ohledem na potřebnou bezpečnost zvolí.

Samotný tvrzený polykarbonát

U některých obráběcích strojů se můžeme setkat s tím, že je do průhledu nainstalován pouze samostatný polykarbonát s tvrzenou vrstvou. To má ovšem několik rizik. Podstatným problémem je, že polykarbonát je velmi citlivý materiál. Své vlastnosti ztrácí i časem a působením kapalin dochází ještě k rychlejší degradaci.

Sendvič tvrzeného polykarbonátu a kaleného skla

Tento typ se vyrábí laminací pomocí speciální polyuretanové folie. K laminaci se používá tvrzený polykarbonát požadované síly a tvrzené sklo, které chrání polykarbonát proti poškození z vnitřní strany stroje. Speciální páska po celé hraně chrání prohled proti působení tekutin. Výhodou je, že polykarbonát není vystaven působení pracovních kapalin.

Sendvič tvrzeného polykarbonátu a kaleného skla s dutinou

Sendvič se vyrábí jako klasické izolační sklo. Polykarbonát a sklo spojuje hliníková lišta nebo tmelicí páska. Výhodou je, že dva materiály s rozdílnou roztažnosti (sklo a polykarbonát) jsou bezpečně odděleny a nebudou na sebe vzájemně působit. V případě tohoto typu průhledu musí být pouze dobře zajištěno, aby nedocházelo k vlhnutí dutiny.

Pro bezpečnost pracovníků není podstatné, zda se do stroje instaluje průhled typu 2 nebo 3. Určitá rizika přináší především verze 1, kde je pouze polykarbonát. Je vždy důležité myslet na to, aby "okno", nové i náhradní, splňovalo požadavky na bezpečnostní normu. Podle normy a bezpečnostní třídy (např. třída odolnosti dle EN 1S0 23125 A2, B2, C1) se pak při výrobě zvolí síla polykarbonátu.

Chcete poradit?
Neváhejte se na nás obrátit. Rádi se vám budeme věnovat.