de-Bezpečnostní skla do obráběcích strojů: pozor na samotný polykarbonát

30.04.2019

V předchozím článku "Jak vybrat bezpečnostní sklo do obráběcího stroje" jsem popsal tři možnosti, jakým se "zasklívají" průhledy do strojů. Víme, že lze použít polykarbonát, polykarbonát s dutinou a sklem, případně kompozit polykarbonátu a skla (laminace).

Podle norem pro soustruhy a obráběcí skla víme, že do strany k obsluze nesmí být tříštivý materiál (tj. sklo). Musí být použit vhodný materiál, kterým je nejčastěji polykarbonát. Tloušťka polykarbonátu se určuje podle dopadové energie (např. podle ČSN EN 23125 a třídu A1 je pro 320 J minimální tloušťka polykarbonátu alespoň 6 mm).

V tomto bodě si hodně lidí řekne: "Ok, dáme tam polykarbonát a bude to vyřešené." Bohužel věc je ještě komplikovanější.

Někteří výrobci skutečně dávají do strojů pouze polykarbonát, čímž si snižují náklady na výrobu. Zákazníkovi ovšem neřeknou, že takový polykarbonát sice splňuje požadavky dle normy, ale jeho vlastnosti díky emulsivním chladicím roztokům ve stroji mnohem rychleji degradují.

Společnost Derstrong provedla výzkum a zjistila, že polykarbonát vystavený těmto kapalinám ztratí během dvou let 40 % své odolnosti. To znamená, že již po takto krátké době v podstatě nedokáže plnohodnotně chránit zdraví pracovníka. 

Křivka stárnutí polykarbonátu
Křivka stárnutí polykarbonátu

Bohužel i v České republice již existují případy, kdy takto oslabený polykarbonát nevydržel a došlo ke zranění obsluhy stroje. Jaké bylo překvapení majitele, když se pak v dodavatelské smlouvě dočetl, že daný polykarbonát je nutné měnit minimálně každé dva roky.

Z těchto důvodů je stále nejvhodnější používat do strojů kombinaci polykarbonátu a skla. Ať již s dutinou, nebo technologickou výplní. Sklo chrání polykarbonát nejen proti poškrábání, ale i stárnutí vlivem kapalin. Navíc tato "varianta" vydrží s garancí nejméně 5 let.

Chcete poradit?

Neváhejte se na nás obrátit. Rádi se vám budeme věnovat.